Mindannyian jól tudjuk, hogy a pénz egy olyan eszköz, amivel megvásárolhatjuk az életünkhöz elengedhetetlenül kapcsolódó termékeket, amivel kifizethetjük adósságainkat és megteremthetünk egy "jólétet". Csupán arról feledkeznek el a legtöbben, hogy csupán csak egy társadalmilag elfogadott konvencióról beszélünk, egy értéktelen papírlapról, amire közös megegyezés után bizonyos számalakokat nyomnak. (Természetesen tisztában vagyok az elektronikus pénzkezeléssel, de ez is csak annyiban különbözik a fent említettektől, hogy még azt a papírdarabot sem tarthatjuk a kezünkben.)
Nem tudom megcáfolni, hogy a régi korok embereinek szüksége volt valami egységesre, hogy könnyebben kezelhessék a kereskedelmet és megkönnyítse életüket. Sajnos nem következett be a pénzhez fűzött elvárás.
Az igazságos elosztás hiánya csak nyomort és szenvedést szül, rabláncok közé taszít és teljesen körbefonja életünket, tudatunkat. A civilizált emberiség el sem tudja képzelni a világot pénz nélkül. Pedig korán sem annyira lehetetlen megvalósítani ezt az elképzelést, mint amennyire azt a hatalmas cégbirodalmak vezetői állítják. Csupán az újfajta szemléletmód alapján kellene élnünk, nem a pénzt, hanem rövidre szabott életünket istenítve.
A mai technika szintjén elképzelhetetlen az éhezés és a nyomor, a hajléktalanság és a nincstelenség. A biotechnika lehetővé teszi a klónozást, aminek következménye az, hogy a takarmányállatok kifogyhatatlan mennyiségűvé dagadnak, a génmanipuláció pedig zöldségeinket és gyümölcseinket sokasítják. Az megújuló energiaforrások lehetővé teszik, hogy megszabadulhassunk a drágán mért kőolaj, földgáz vagy atomenergiától.
A Földünk 60-70%-a nincs kihasználva, kezdve az elsivatagosodott területektől a sarkokon húzódó jégsapkákig. Ezek a területek is alkalmassá válhatnak megművelésre vagy olyan létesítmények megépítésére, amelyekben gondtalanul működhet bármilyen munkafolyamat.
Az építőiparban fellelhető újítások képesek több százezer ember befogadására alkalmas épületek emelésére, olyan önfenntartó művekére, amik szinte saját "társadalomként" működhet.
A probléma az elosztással van, és azzal, hogy ezek a találmányok mindaddig tiltólistán lesznek, amíg az pár ezer befolyásos ember életének kedvez. De ha észrevesszük majd, hogy a közel 6 milliárdos népességhez képest mennyire kevés is az a pár ezer, akik uralmuk alatt tartanak bennünket, könnyen elképzelhetjük azt a világot, amiben a pénz nemhogy nem az Isten, hanem valami feledett baklövése a primitív embereknek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése